Scroll bar

A week after the Belfast pair of shows, the WHWT Club show took place in Scotland, judged by Sue Thomson of Ashgate.  Her BIS was winning his first CC, after a successful summer in Ireland, winning Green Stars and BOB at every show he entered.  Gilbri Talk Of The Town is owned and bred by Tracie Broom and came from the first litter sired in the UK by Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate, ex a former Top Puppy, Gilbri Dominique.  Reserve was Marie and Ann Burns well known Ch Burneze Chatter Box.  Winning her 6th CC on the day was his litter sister, Ch Burneze Proudly Presents.  At the 2001 show, Pilgrim took BIS and winning her third CC on the day was the Burneze Champion's dam, Lakamoni Imperial Lady at Burneze.  Chatter Box was Best Puppy.

Reserve at the 2003's show was Incheril Ariadne among Karensbrae, owned by Mrs D Thomson.  She is the third Incheril reserve CC winner of the year.

Best Puppy was a first such award for Miss A M Simmons Hot Nightcap, by Whynncraege Navajo ex Burlmere September Serenade.

Dogs

 

Veteran (2 entered, 2 present)

1. Ashgate Leny (Ch Ashgate Leckie ex Ashgate Skirza)

 

Minor Puppy (4,4)

1. Kimgarwyn Night Hawk (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Kimgarwyn Lucky Charm)

2. Burneze Tommy Boy (Ch Burneze Chatter Box ex Burneze Tommy Girl)

3. Hot Nightcap

 

Puppy (3,3)

1. Llovall License To Thrill (Ch Krisma Streetwise ex Llovall All My Lovin)

2. Bern Era at Bellevue (Ch Ashgate Sinclair ex Ashgate Whallsay at Keallsay)

3. Hot Nightcap

 

Junior (0)

no entries

 

Post Graduate (8,4)

1. Llovall Artful Dodger

2. Inverglen Celtic Raider (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Inverglen )

3. Trethmore Time Keeper

 

Limit (9,6)

1. Kimgarwyn Apollo (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Kimgarwyn Lucky Charm)

2. Abercroft Akira (Ch Krisma Streetwise ex Abercroft Abeauty)

3. Tasman Time Marches On (Ch Barwest Bee-Having ex Tasman Miss Hopefull)

 

Open (8,6)

1. Ch Burneze Chatter Box (Ch Bournehaven Birthday Guy ex Ch Lakamoni Imperial Lady at Burneze)

2. Sarmac Merry Duke (Ch Sarmac Merry Monarch ex Sarmac Simply A Stunner)

3. Ch Lindenka Brannigan (Ch Krisma Streetwise ex Lindenka Zippitydoodah)

 

 

Bitches

 

Minor Puppy (10,7)

1. Killynether Kontessa at Drumsheugh (Ch Killynether Kavanagh ex Lorbri Jive Talkin to Killynether)

2. Kimgarwyn Little Mo (Ch Lindenka Brannigan ex Ch Lasara Love Me Too)

3. Merkot Just So by Inverglen (Birkfell Sparkle by Inverglen ex Merkot Monarch)

 

Puppy (7,6)

1. Clanestar Cinnamon (Ch Lindenka Quigley ex Kristajen Carefree Spirit with Clanestar)

2. Lynnsto Soloist (Ashgate Leny ex Lynnso Princess Aurora)

3. Sarmac Reach To The Stars (Sarmac Merry Duke ex Sarmac Simply A Stunner)

 

Junior (4,2)

1. Incheril Sheraz (Incheril Firecracker ex Incheril Genever)

2. Moonlight Gypsy Moth

 

Post Graduate (13.9)

1. Birkfell Silver Dream (Ch Kristajen Casterspell ex Birkfell Silver Sixpence)

2. Lasara Lookat Her (Ch Krisma Streetwise ex Ch Lasara Love Me Too)

3. Burneze Just Anny Lusion at Lorbri (Ir Ch Burneze Maxamilion ex Burneze I'm Annie Lusion)

 

Limit (6,4)

1. Lindenka Shannon (Ch Krisma Streetwise ex Lindenka Zippitydoodah)

2. Yulike Great Expectations at Alchez

3. Birkfell Sorrel (Inverglen Brigadier ex Birkfell Shining Through)

 

Open (10,9)

1. Ch Burneze Proudly Presents (Ch Bournehaven Birthday Guy ex Ch Lakamoni Imperial Lady at Burneze)

2. Bellevue Adorable (Janchard Unforgeta-Bell ex Wesscots Fairytail)

3. Ch Pepabby Precious (Pepabby Paramount ex Ch Pepabby Personality)

Dogs

Beginners (0)

No entries

 

Minor Puppy (3)

1st Kimgarwyn Night Hawk (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Kimgarwyn Lucky Charm)

2nd Burneze Tommy Boy (Ch Burneze Chatter Box ex Burneze Tommy Girl)

3rd Colvinston Rob Roy Mcgregor (Vallange Highland Jack ex Colvinston Highland Mist)

 

Puppy (2 entered,1 present)

1st Hot Nightcap (Whynncraege Navajo ex Burlmere Sweet Serenade)

 

Junior (2,1)

1st Hot Nightcap

 

Novice (0)

No entries

 

Yearling (3,2)

1st Davot Chivalrous Chap (Ch Charosmack Clog Dancer ex Palubriken Chime Of Freedom via Davot)

2nd Rhuston Mr Diamond (Ch Juadsa Wired For Sound ex Glenveagh Isla for Rhuston)

 

Graduate (0)

No entries

 

Post Graduate (5,4)

1st Inverglen Celtic Raider (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Inverglen Springtime)

2nd Davot Chivalrous Chap

3rd Carshairn Poit-Dhubb (Ch Charosmack Clog Dancer ex

 

Limit (3,1)

1st Abercroft Akira (Ch Krisma Streetwise ex Abercroft Abeauty)

 

Open (6)

1st Irish Ch Gilbri Talk Of The Town (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Gilbri Dominique)

2nd Ch Burneze Chatter Box (Ch Bournehaven Birthday Guy ex Ch Lakamoni Imperial Lady at Burneze)

3rd Ch Lindenka Brannigan (Ch Krisma Streetwise ex Lindenka Zippitydoodah)

 

Veteran (2,1)

1st Birkfell Scots Legacy (Wallacehill Highland Laird ex Birkfell Silver Sixpence)

 

Bitches

Beginners (4,2)

1st Hopecharm Weathergirl at Asheridglee (Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd ex Westfire City Girl at Hopecharm)

2nd Trannendale Crystal Clear (Ch Burneze Chatter Box ex Crinan Celtic Fern)

 

Minor Puppy (12,11)

1st Kimgarwyn Little Mo (Ch Lindenka Brannigan ex Ch Lasara Love Me Too)

2nd Kimgarwyn Night Breeze (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Kimgarwyn Lucky Charm)

3rd Trethmore Truly Bewitched by Burneze (Ch Burneze Chatter Box ex Trethmore Trinacomalee)

 

Puppy (7,4)

1st Clanestar Cinnamon (Ch Lindenka Quigley ex Kristajen Carefree Spirit with Clanestar)

2nd Karensbrae Star Attraction (Incheril Firecracker ex Karensbrae Bright Star)

3rd Boadswell Blossom (Burlmere Classic Cliché ex Kingswinford Bright Star)

 

Junior (5,2)

1st Incheril Sheraz (Incheril Firecracker ex Incheril Genever)

2nd Lindenka Little Star at Tomlyndon (Kimgarwyn Apollo ex Lindenka Brydeen)

 

Yearling (5,4)

1st Amethyst Girl Of Moll (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Hi-Ho Silver Lady)

2nd Lynnsto Late Night Special (Zinos Errol by Ashgate ex Sharrodlea Minueto of Lynnsto)

3rd Bailemor Onno No Ko (Ch Burneze Chatter Box ex Chatterdale Captivation at Bailemor)

 

Novice (4,2)

1st Hopecharm Justa Mo (Ch Hopecharm Willie Makeit for Karamynd ex Ch Hopecharms On A Promise)

2nd Bailemor Onno No Ko

Graduate (5,3)

1st Amethyst Girl Of Moll

2nd Birkfell Shining Star of Rupann (Keriall Cavalier ex Birkfell Shining Through)

 

Post Graduate (11,7)

1st Birkfell Sorrel (Inverglen Brigadier ex Birkfell Snow Blossom)

2nd Davot Chy Ann (Ch Charosmack Clog Dancer ex Palubriken Chime Of Freedom via Davot)

3rd Whynncraege Witches Brew (Whynncraege Commanche ex Lasara Letusee)

 

Limit (10,8)

1st Incheril Ariadne among Karensbrae (Incheril Rodin ex Incheril Pinwinnie Royale)

2nd Charosmack Cracked Ice over Havasu (Ch Krisma Streetwise ex Charosmack Clear Dreams)

3rd Lindenka Shannon (Ch Krisma Streetwise ex Lindenka Zippitydoodah)

 

Open (17,13)

1st Ch Burneze Proudly Presents (Ch Bournehaven Birthday Guy ex Ch Lakamoni Imperial Lady at Burneze)

2nd Burlmere Bella Bueno (Ch Ashgate Ivanhoe ex Burlmere Bossanova)

3rd Ch Lasara Love Me Too (Lasara Lovers Leap ex Ch Lasara Lazy Days)

 

Veteran (2,1)

1st Birkfell Sweet Promises of Rupann (Birkfell Squander ex Birkfell Shining Through)