WINDSOR: 1.7.2016

Judge: Mrs A Bartlett (Dwilencia)

Dog CC: UK/Int/Nordic Ch Tomlyndon Eager Ernest*

Res CC: Ch Lilmill Nosey Parker

Bitch CC: Ch The Dashing Devil's La Diva

Res CC: Ch Burneze Our Marnie

Best Puppy: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri (b)

                                                  (& Puppy Terrier Group#1)

Best Veteran: Kyntilly Justrite at Sanjoc (b)

 

EAST OF ENGLAND: 9.7.2017

Judge: Mr J Watson (Fieldron)

Dog CC: Lindenka I'm Dexter*

Res CC: UK/Int/Nordic Ch Tomlyndon Eager Ernest

Bitch CC: (Ch)Hillsted Sweet Mystery(3rd)

Res CC: Matheron Connex Again with Duskhunter

Best Puppy: Bocans Striking Diamonds (b)

Best Veteran: Winoski Mr Chips (d)

 

LEEDS: 22.7.2017

Judge: Mrs A Platt (Tamzin)

Dog CC: Armadale's Son Of A Gun at Maxula*

Res CC: UK/Int/Nordic Ch Tomlyndon Eager Ernest

Bitch CC: Ch Burneze Our Marnie

Res CC: Thozow Forget Me Not

Best Puppy: Duskhunter Ruff Diamond (d)

Best Veteran: Lingbeck Playing The Lady (b)

 

NORTHERN CAIRN & WHWT CLUB (Open): 22.7.17

Judge: Mrs J Jenkins (Markstown)

Best Dog:  

Best Bitch: Ch Hillsted Sweet Mystery*

Best Puppy: Lizandycris Paco Rooban (d)

Best Veteran: Lingbeck Playing The Lady (b)

 

SOUTHERN WHWT CLUB: 29.7.2017

Judge: Mr R Hill (Olton)

Dog CC: (Ch)Armadale's Son Of A Gun at Maxula(3rd)*

Res CC: Lizandycris Line Me Up

Bitch CC: Ch Hillsted Sweet Mystery

Res CC: Ch The Dashing Devil's La Diva

Best Puppy: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri (b)

Best Veteran: Ch Tomlyndon Spoilt Rotten (d)

 

PAIGNTON: 5.8.2017

Judge: Mr R Milner (Juanne)

Dog CC: UK/Int/Nordic Ch Tomlyndon Eager Ernest*(& #1 Terrier)

Res CC: Lizandycris Line Me Up

Bitch CC: Lindenka Apple Krumble

Res CC: Ch The Dashing Devil's La Diva

Best Puppy: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri (b)

                                                             (& Puppy Terrier Group#1)

Best Veteran: Duskhunter For'n Connexion (d)

 

BOURNEMOUTH: 13.8.2017

Judge: Mr T Johnston (Feldkirk)

Dog CC: UK/Int/Nordic Ch Tomlyndon Eager Ernest

Res CC: Ch Armadale's Son Of A Gun at Maxula

Bitch CC: Ch Burneze Our Marnie* (& Terrier Group#2)

Res CC: Karamynd May Queen

Best Puppy: Hopecharm Bit Of Fruitcake (b)

Best Veteran: Cochansa Dales Pride (b)

 

WELSH KENNEL CLUB: 20.8.2017

Judge: Mr R Blackley+

Dog CC: Ch Armadale's Son Of A Gun at Maxula

Res CC: Bocans Bolt to Bellevue

Bitch CC: Ch Burneze Our Marnie*

Res CC: Karamynd May Queen

Best Puppy: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri (b) (& Puppy Gp#3)

Best Veteran: Lindenka Baxter (d)

 

WHWT CLUB OF WALES (Open): 20.8.2017

Judge: Mr C Richardson (Talyot)

Best Dog: Hillsted Masquerade at Thozow*

Res Best Dog: Lindenka I'm Dexter

Best Bitch: Thozow Forget Me Not

Res Best Bitch: Hopecharm Bit Of Fruitcake

Best Puppy: Hopecharm Bit Of Fruitcake

Best Veteran: Lindenka Baxter (d)

 

SCOTTISH KENNEL CLUB (AUGUST): 27.8.2017

Judge: Mr M Armstrong (Bitcon)+

Dog CC: UK/Int/Nordic Ch Tomlyndon Eager Ernest* (& Group#4)

Res CC: Bobo Whiskey

Bitch CC: Ch Burneze Our Marnie

Res CC: Faymar Tartan Fling

Best Puppy: Hopecharm Bit Of Fruitcake (b)

Best Veteran: Lingbeck Playing The Lady (b) (& Veteran Group#1)

 

CITY OF BIRMINGHAM: 2.9.2017

Judge: Mrs D K Lancaster (Clanestar)

Dog CC: Ch Lilmill Nosey Parker

Res CC: Lindenka I'm Dexter

Bitch CC: Ch Hillsted Sweet Mystery*

Res CC: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri

Best Puppy: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri

Best Veteran: Lingbeck Playing The Lady (b) (& Veteran Group#1)

 

RICHMOND: 9.9.2017

Judge: Mr S Jennings (Comdale)

Dog CC: Bocans Bolt to Bellevue

Res CC: Ch Krisma Jump Start

Bitch CC: Lynnsto Evelyn All*

Res CC: Ch Hillsted Sweet Mystery

Best Puppy: Duskhunter Diamond Lil (b) (& Puppy Terrier Group#4)

 

DARLINGTON: 16.9.2016

Judge: Mr P Bakewell (Norwelston)

Dog CC: UK/Int/Nordic Ch Tomlyndon Eager Ernest

Res CC: Lindenka I'm Dexter

Bitch CC: Ch Burneze Our Marnie* (& Terrier Group#3)

Res CC: Lynnsto Evelyn All

Best Puppy: Duskhunter Ruff Diamond (d)

Best Veteran: Ley Hey Living Legend (d)

 

BELFAST: 23.9.2017

Judge: Mrs S Goodwin (Spitewinter)

Dog CC: Fernsunrise Fairplay to Ashgate*

Res CC: Hillsted Masquerade at Thozow

Bitch CC: Hopecharm Christmas Rose

Res CC: Glenveagh Floria Tosca

Best Puppy: Glenveagh Floria Tosca (b) (& Puppy Terrier Group#4)

 

NORTH OF IRELAND WHWT CLUB: 24.9.2017

Judge: Mrs J Coley (Kingsview)

Dog CC: (Ch)Havasu Herculepoirot(3rd)*

Res CC: Int Ch Bocans Backin Business

Bitch CC: Hopecharm Christmas Rose

Res CC: Roxholm Reign Dance by Bocans

Best Puppy: Hopecharm Bit Of Fruitcake (b)

Best Veteran: UK/Irish Ch Havasu Hugo Boss (d)

 

WHWT CLUB: 30.9.2017

Judge: Mrs J Wall (Pepabby)

Dog CC: Ch Havasu Herculepoirot

Res CC: Ch Armadale's Son Of A Gun at Maxula

Bitch CC: Lynnsto Evelyn All

Res CC: Hopecharm Christmas Rose

Best Puppy: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri (b)

Best Veteran: Ley Hey Living Legend (d)

 

DRIFFIELD: (no CCs) 30.9.2017

Judge: Mrs J Vickers

Best Dog: UK/Int/Nordic Ch Tomlyndon Eager Ernest*(& Group#2)

Res Best Dog: Atelib The General

Best Bitch: Atelib Majestic Moon

Res BB: Make My Day du Moulin de MacGregor at Tomlyndon

BP: Make My Day du Moulin de MacGregor at Tomlyndon

 

SOUTH WALES K A: 8.10.2017

Judge: Mr P Greenway (Rayfos)

Dog CC: Pryorvale Summer Knight*

Res CC: Ch Armadale's Son Of A Gun at Maxula

Bitch CC: Ch Burneze Our Marnie

Res CC: Matheron Connex Again with Duskhunter

Best Puppy: Karamynd Guilded Lily (b) (& Puppy Group#1)

 

MIDLAND COUNTIES: 27.10.2017

Judge: Mrs D A Britten (Krisma)

Dog CC: (Ch)Lizandycris Line Me Up(3rd)

Res CC: Ch Lilmill Nosey Parker

Bitch CC: Ch Burneze Our Marnie* (& Terrier Group#3)

Res CC: Ch Hillsted Sweet Mystery

Best Puppy: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri (b)

 

WHWT CLUB OF ENGLAND (Open): 18.11.2017

Judge: Miss C Bacon (Cabon)

Best Dog: Lindenka I'm Dexter*

Res Best Dog: Lindenka Donovan

Best Bitch: Lindenka Apple Krumble

Res Best Bitch: Frisbeck Flower Girl by Inverglen

Best Puppy: Lizandycris Paco Rooban (d)

Best Veteran: Lingbeck Playing The Lady (b)

 

L K A:  10.12.2017

Judge: Miss N Foster (Thozow)

Dog CC: Ch Lizandycris Line Me Up

Res CC: Ch Armadale's Son Of A Gun at Maxula

Bitch CC: Ch Burneze Our Marnie* (& Terrier Group#4)

Res CC: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri

Best Puppy: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri

Best Veteran: Ch Llovall A King Of Hearts (d)

BOSTON: 8.1.2017

Judge: Mrs P Sands (Krakenexis)

Best Dog: Australian Ch Casperz Chaos In The Night

Res Best Dog: Krypto The Vagabond Prince

Best Bitch: Ch Burneze Billie On Air*

Res Best Bitch: Lynnsto That'll Do Nicely at Braxquin

Best Puppy: Braxquin One In A Million at Winoski (b)

 

N CAIRN & WHW TERRIER CLUB (Limited): 15.1.2017

Judge: Mrs E Newton (Drumsheugh)

Best Dog:

Res Best Dog:

Best Bitch:

Res Best Bitch:

Best Puppy:

Best Veteran:

 

MANCHESTER: 19.1.2017

Judge: Mrs B Hands (Crinan)_

Dog CC: Lizandycris Line Me Up

Res CC: Roxholm Ready To Rumble with Salmark

Bitch CC: Hillsted Sweet Mystery*

Res CC: Gib Ch Top Secret de New Gryffindor at Karamynd

Best Puppy: Lynnsto Evelyn All (b)

Best Veteran:  Lingbeck Playing The Lady (b)

 

CRUFTS: 9.3.2017

Judge: Mrs P Edmondson (Pepabby)

Dog CC: Bellevue Thunderbolt* (& Terrier Group#2)

Res CC: Irish/Int Ch Magic Matisse vom Maerchengarten

Bitch CC: Ch Bellevue Town Flirt at Gilbri

Res CC: Karamynd So What at Kingsview

Best Puppy: Comdale Thats Andy (d)

 

SOUTHERN WHWT CLUB (Limited): 19.3.2017

Judge: Miss K Gale (Bellevue)

Best Dog: Krisma Jump Start*

Res Best Dog: Fernsunrise Fairplay to Ashgate

Best Bitch: Matheron Connex Again with Duskhunter

Res Best Bitch:  

Best Puppy: Krisma Jump Start

Best Veteran: Kilmersdon Stanley of Taramount (d)

 

WHWT Club of Wales (Open): 19.3.2017

Judge: Mr T Davison (Braxquin)

Best Dog: Fernsunrise Fairplay to Ashgate

Res Best Dog: Pryorvale Summer Knight

Best Bitch: Matheron Connex Again with Duskhunter*

Res Best Bitch: Westigo Flirty Gertie

Best Puppy: Krisma Jump Start (d)

Best Veteran: Kilmersdon Stanley of Taramount (d)

 

SCOTTISH BREEDS: 25.3.2017

Judge: Mrs W Corri (Inverglen)

Dog CC: Havasu Herculepoirot*

Res CC: Lizandycris Line Me Up

Bitch CC: Ch Burneze Billie On Air

Res CC: Matheron For'n Affair with Duskhunter

Best Puppy: Atelib Majestic Moon (b)

 

NATIONAL TERRIER: 1.4.2017

Judge: Mr B Smith (Lorbri)

Dog CC: Lizandycris Line Me Up*

Res CC: Havasu Herculepoirot

Bitch CC: Highcross Precious Charm to Lingbeck

Res CC: Hillsted Sweet Mystery

Best Puppy: Comdale Thats Andy (d)

 

WHWT CLUB OF ENGLAND: 9.4.2017

Judge: Mrs L Lleton (Danskots - Denmark)

Dog CC: Lilmill Nosey Parker

Res CC: Krisma Jump Start

Bitch CC: Ch Burneze Billie On Air*

Res CC: The Dashing Devil's La Diva

Best Puppy: Karamynd May Queen (b)

Best Veteran: Lingbeck Playing The Lady (b)

 

W E L K S: 28.4.2017

Judge: Mrs R Dunne (Charosmack)

Dog CC: (Ch)Lilmill Nosey Parker(3rd)

Res CC: Krisma Jump Start

Bitch CC: (Ch)The Dashing Devil's La Diva(3rd)*

Res CC: Lynnsto Evelyn All

Best Puppy: Karamynd May Queen (b)

 

BIRMINGHAM NATIONAL: 4.5.2017

Judge: Mr T West (Tomlyndon)

Dog CC: Int Ch Bocans Backin Business*

Res CC: Fernsunrise Fairplay to Ashgate

Bitch CC: Ch Burneze Billie On Air

Res CC: Ch The Dashing Devil's La Diva

Best Puppy: Hopecharm Bit Of Fruitcake (b)

Best Veteran: Lingbeck Playing The Lady (b)

 

MID. COUNTIES SCOTTISH T & WHWT CLUB: 4.5.2017

Judge: Mrs J Wharmby (Chatterdale)

Best Dog: Armadale's Son Of A Gun at Maxula*

Res Best Dog:

Best Bitch: Lizandycris Maggie May

Res Best Bitch: Forever Friends de New Gryffindor at Maxula

Best Puppy: n/e

Best Veteran: n/e

 

WHWT Club (Open): 6.5.2017

Judge: Dr S Cooper (Brorastar)

Best Dog: Bobo Whiskey

Res Best Dog: Atelib The General

Best Bitch: Faymar Tartan Fling*

Res Best Bitch: Drumsheugh White Diamond

Best Puppy: Atelib The General

 

SCOTTISH KENNEL CLUB (MAY): 21.5.2017

Judge: Mrs M F Johnston (Glenveagh)

Dog CC: Krisma Jump Start*

Res CC: Armadale's Son Of A Gun at Maxula

Bitch CC:(Ch)Gib Ch Top Secret de New Gryffindor at Karamynd

                                                                                      (3rd)  Res CC: Brorastar Ain't She Sweet

Best Puppy: Karamynd May Queen (b) (& Puppy Terrier Gp#3)

Best Veteran: Lingbeck Playing The Lady (b) (& Veteran Gp#1)

 

BATH: 26.5.2017

Judge: Mr F Rundle (Sidewater)

Dog CC: Fernsunrise Fairplay to Ashgate

Res CC: Hillsted Masquerade at Thozow

Bitch CC: (Ch)Karamynd So What at Kingsview(3rd)*

Res CC: Karamynd May Queen

Best Puppy: Hopecharm Bit Of Fruitcake (b)

 

SOUTHERN WHWT CLUB (Open): 26.5.2017

Judge: Mrs J Ash (Hillcloud)

Best Dog: Ch Lilmill Nosey Parker

Res Best Dog: Bocans Bolt to Bellevue

Best Bitch: Bellevue Gossip Catcher*

Res Best Bitch: Westigo Flirty Gertie

Best Puppy: Pryorvale Christmas Rose (b)

Best Veteran:

 

SOUTHERN COUNTIES: 3.6.2017

Judge: Mr J J Juslin (Finland)*

Dog CC: Krisma Jump Start

Res CC: Hillsted Masquerade at Thozow

Bitch CC: Ch Karamynd So What at Kingsview*

Res CC: Ch Burneze Billie On Air

Best Puppy: Make My Day du Moulin de MacGregor (b)

Best Veteran: Lindenka Baxter (d)

 

WHWT CLUB OF ENGLAND (Open): 3.6.2017

Judge: Mrs G van Stuvenberg (Dash Mountain Farms)

Best Dog: Comdale Thats Andy

Res Best Dog: Lizandycris Line Me Up

Best Bitch: Hillsted Sweet Mystery*

Res Best Bitch: Bellevue Gossip Catcher

Best Puppy: Make My Day du Moulin de MacGregor (b)

Best Veteran: Lindenka Baxter (d)

 

THREE COUNTIES: 10.6.2017

Judge: Mrs J Steemson (Bocans)*

Dog CC: UK/Int/Nordic Ch Tomlyndon Eager Ernest

Res CC: Armadale's Son Of A Gun at Maxula

Bitch CC: Ch Burneze Our Marnie*

Res CC: Matheron Connex Again with Duskhunter

Best Puppy: Newvoldemort Lollypop (b)

 

BORDER UNION: 17.6.2017

Judge: Miss M Burns (Burneze)

Dog CC: (Ch)Krisma Jump Start(3rd)*

Res CC: Lindenka I'm Dexter

Bitch CC: Ch The Dashing Devil's La Diva

Res CC: Lynnsto Evelyn All

Best Puppy: The Dashing Devil's Popcorn at Gilbri (b)

              (Puppy Terrier Group#1 & Reserve Best Puppy in Show)

 

BLACKPOOL: 23.6.2017

Judge: Dr A Schemel

Best Dog: Leyhey Local Laddie

Res Best Dog: Leonardo Ventura

Best Bitch: Ch Burneze Our Marnie* (& Terrier Group#3)

Res Best Bitch: Faymar Tartan Fling

Best Puppy: n/e

Show Results 2017

Dog winners
Bitch winners
Best Puppy winners
Home

Please check show dates with societies and canine press.

Key: * Best of Breed    # First time with CCs - Breed Specialist    + First time with CCs - Terrier Specialist or All-rounder

class results
Res CC winners
Blog

includes Club open shows

23 WHWT, 29 entries

56 WHWT, 53 entries

57 WHWT, 57 entries

36 WHWT, 37 entries

72 WHWT, 81 entries

class results

56 WHWT, 52 entries

27 WHWT, 26 entries

36 WHWT, 36 entries

48 WHWT, 51 entries

27 WHWT, 27 entries

36 WHWT, 38 entries

17 WHWT, 21 entries

47 WHWT, 47 entries

34 WHWT, 34 entries

46 WHWT, 47 entries

33 WHWT, 33 entries

58 WHWT, 58 entries

33 WHWT, 32 entries

40 WHWT, 39 entries