Class results
Judge's report
Class results Judge's report Class results
Judge's report
Class results Judge's report Judge's report Class results Class results Class results Class results Class results Class results Judge's report Judge's report Judge's report Judge's report Judge's report Class results Class results Class results Class results Class results Class results Class results Class results Judge's report

Show Results 2008

Manchester: Sunday 20th January

Judge: Mrs Roz Dunne (Charosmack)

Dog CC: Comdale Curtain Call at Lizandycris

Res CC: Inverglen Lewis

Bitch CC: Champion Pepabby Priceless*

Res CC: Davot Chase The Lady to Faymar

Best Puppy: Lamsmore Fitzwritin (d)

Crufts: Sunday 9th March

Judge: Mrs Ferelith Somerfield (Oudenarde)

Dog CC: Fr/Int Ch Touch Of Class du Moulin de Macgregor*

Res CC: Champion Bellevue Caught In The Act at Jillso

Bitch CC: Champion Pepabby Priceless

Res CC: Clanestar Careless Spell

Best Puppy: Lamsmore Fitzwritin (d)

Scottish Breeds: Saturday 29th March

Judge: Mrs Jean Abbey (Kristajen)

Dog CC: Lynnsto Mastercard

Res CC: Champion Comdale Action Man

Bitch CC: (Champion)Karamynd Lilac Wine(3rd)*

Res CC: Tomlyndon Look Of Love

Best Puppy: Lizandycris Pick Of The Pack (d)

National Terrier: Saturday 5th April

Judge: Mrs Mary Torbet (Newtonglen)

DCC: Champion Bellevue Caught In The Act at Jillso*

Res CC: Champion Comdale Action Man

Bitch CC: Wistonant Royal Ruby at Gilbri

Res CC: Hopecharm Carrie O'Key

Best Puppy: Hopecharm Causing Havoc (d)

W H W T Club of England: Saturday 19th April

Judge: Mr Brian Squire (Kimgarwyn)

DCC & BIS: Champion Bellevue Caught In The Act at Jillso

Res CC & Res BIS: Havasu Pai

Bitch CC: Champion Pepabby Priceless

Res CC: Clanestar Careless Spell

Best Puppy: Wistonant Anastasia of Comdale (b)

W E L K S : Friday 25th April

Judge: Mr Tom Johnston (Fieldkirk)

Dog CC: (Champion)Walkonair Mister Rozamie(3rd)

Res CC: Lynnsto Pellam

Bitch CC: Tomlyndon Look Of Love* (& Group#4)

Res CC: Royalcartier Strike-A-Pose

Best Puppy: Lynnsto Ultraviolet (b)

Birmingham National: Sunday 11th May

Judge: Mrs Kirsten Fox (Hillsted)

Dog CC: Karamynd Play The Game*

Res CC: Champion Bellevue Spirit Catcher

Bitch CC: Krisma Roll The Dice for Llovall

Res CC: Lorbri Motown Magic

Best Puppy: Lynnsto Stand And Deliver (d)

Scottish Kennel Club (May): Friday 16th May

Judge: Mrs Sue Thomson (Ashgate)

Dog CC: (Champion)Lynnsto Pellam(3rd)*

Res CC: Kimgarwyn Crusader at Abercroft

Bitch CC: Clanestar Careless Spell

Res CC: Inverglen Sula

Best Puppy: Killynether Krazy For You (b)

Bath: Friday 23rd May

Judge: Mrs Maureen Micklethwaite (Glenecker)

Dog CC: Havasu Pai*

Res CC: Karamynd Play The Game

Bitch CC: Inverglen Sula

Res CC: Karamynd Take A Bow

Best Puppy: Royalcartier Entertainer (d)

Southern Counties: Saturday 31st May

Judge: Mr Roy Wilshaw (Domaroy)

Dog CC: Karamynd Play The Game*

Res CC: Candido du Moulin de Macgregor (import)

Bitch CC: (Champion)Inverglen Sula(3rd)

Res CC: Karamynd Take A Bow

Best Puppy: Krisma Spitnpolish (d)

Three Counties: Wednesday 11th June

Judge: Mrs Jennie Griffiths (Karamynd)

Dog CC:Champion Bellevue Spirit Catcher* (& Group#2)

Res CC: Candido du Moulin de Macgregor (import)

Bitch CC: (Champion)Crinan Come Fly With Me(3rd)

Res CC: Davot Chase The Lady for Faymar

Best Puppy: Royalcartier Entertainer (d)

Border Union: Sunday 15th June

Judge: Mr John Griffin (Burlmere)

Dog CC: (Champion)Karamynd Play The Game(3rd)*

Res CC: Lynnsto Mastercard

Bitch CC: (Champion)Clanestar Careless Spell(3rd)

Res CC: Karamynd Take A Bow

Best Puppy: Brychdyn Kite Mark (b)

Blackpool: Saturday 20th June

Judge: Mr Ian Hardman

Best Dog: Lamsmore Leckbuie at Lynnsto*

Res Best Dog: Birkfell Second Chance

Best Bitch: Ashgate Camellia

Res Best Bitch: Highcross Cascade

Best Puppy: Pedrohay Silver Rosebud (b)

Windsor: Sunday 29th June

Judge: Miss Sheila Jenkins (Kilowna)

Dog CC: Champion Bellevue Spirit Catcher*

Res CC: Kimgarwyn Handyman

Bitch CC: Wistonant Royal Ruby at Gilbri

Res CC: Kimgarwyn Pebble

Best Puppy: Gilbri Williwontee (d)

South Wales: Thursday 3rd July

Judge: Mrs Shirley Smith (Benary)

Dog CC: Bellevue Going Dutch with Pryorvale

Res CC: Candido du Moulin de Macgregor (import)

Bitch CC: Champion Pepabby Priceless*

Res CC: Lynnsto Ultraviolet

Best Puppy: Llovall Ain't Misbehavin Mr (d)

East of England: Tuesday 15th July

Judge: Mr Tom Ward (Donnybrooks - U S A)

Dog CC: Champion Bellevue Spirit Catcher

Res CC: Kimgarwyn Outlaw

Bitch CC: Champion Pepabby Priceless*

Res CC: Kingsview Make Or Break

Best Puppy: Kimgarwyn Outlaw

Leeds: Sunday 27th July

Judge: Mr Jock Wilson (Lymehills)

Dog CC: Candido du Moulin de Macgregor(imp)*

Res CC: Irish Ch Duncabury Heez A Wonder

BCC: (Champion)Wistonant Royal Ruby at Gilbri(3rd)

Res CC: Asheridgelee Miss Ambition

Best Puppy: Lorbri Sweet Talkin Guy (d)

Bournemouth: Sunday 10th August

Judge: Mrs Pat Barrell (Barwest)

Dog CC & BOB: (CH)Havasu Pai(3rd) & Group#2

Res CC: Ashgate U S Patriot

Bitch CC: Ch Clanestar Careless Spell

Res CC: Kimgarwyn Pebble

Best Puppy: Gilbri Williwontee (d)

Welsh Kennel Club: Saturday 16th August

Judge: Mr Douglas Berry (Incheril)

Dog CC: Ch Bellevue Caught In The Act at Jillso

Res CC: Cloonbeggane Celtic Tiger

Bitch CC & BOB: Tomlyndon Look Of Love

Res CC: Irish Ch Lamsmore Esha at Colla

Best Puppy: Karamynd On Cue for Kingsview (b)

Scottish Kennel Club (August): Saturday 23rd August

Judge: Mrs Val Smith (Faymar)

DCC&BOB:Ch Karamynd Play The Game (& Group#4)

Res CC: Royalcartier Entertainer

Bitch CC: Kingsview Make Or Break

Res CC: Karamynd Take A Bow

Best Puppy: Karamynd On Cue for Kingsview (b)

City of Birmingham: Saturday 30th August

Judge: Mr Adair Torbet (Newtonglen)

Dog CC & BOB: Ch Karamynd Play The Game

Res CC: Ch Bellevue Caught In The Act at Jillso

Bitch CC: Karamynd Take A Bow

Res CC: Asheridgelee Miss Ambition

Best Puppy: Gilbri Williewontie (d)

Richmond: Saturday 6th September

Judge: Mrs Doreen Lancaster (Clanestar)

Dog CC: Ch Havasu Pai

Res CC: Ch Karamynd Play The Game

Bitch CC & BOB: Kingsview Make Or Break

Res CC: Sonjay White Fusion

Best Puppy: Lilmill

Darlington: Friday 12th September

Judge: Mrs Anne Hutchinson (Dalrannoch)

Dog CC: Ashgate U S Patriot (import)

Res CC: Inverglen Lewis

Bitch CC: Incheril Brigitta

Res CC: Kimgarwyn Pebble

Best Puppy: Lindenka Clancy (b) & Puppy Group#3

Driffield: Thursday 18th September

Judge:

Best Dog:

Res Best Dog:

Best Bitch:

Res Best Bitch:

Best Puppy:

Southern W H W T Club: Sunday 21st September

Judge: Mr Geoff Corish (Sealaw)

Dog CC:

Res CC:

Bitch CC:

Res CC:

Best Puppy:

Ian Hughes

Belfast: Saturday 27th September

Judge: Miss Sheila Cleland (Birkfell)

Dog CC:

Res CC:

Bitch CC:

Res CC:

Best Puppy:

North of ireland W H W T Club: Sunday 28th September

Judge: Mrs Iris Rose (Jopeta)

Dog CC:

Res CC:

Bitch CC:

Res CC:

Best Puppy:

W H W T Club: Saturday 4th October

Judge: Mr Robert Donachie (Joelbridge)+

Dog CC:

Res CC:

Bitch CC:

Res CC:

Best Puppy:

Midland Counties: Sunday 26th October

Judge: Mr Stuart Plane (Stuane)+

Dog CC:

Res CC:

Bitch CC:

Res CC:

Best Puppy:

Ladies' Kennel Association: Friday 12th December

Judge: Mrs Joyce Skelton (Avianco)+

Dog CC:

Res CC:

Bitch CC:

Res CC:

Best Puppy:

BellebvueGoingDutchWithPryorvaleNet Show results page2