Scroll bar

The first of the Scottish Kennel Club shows was judged by Mr J McManus of Triogen.  His BOB was winning his first CC after a reserve at Birmingham.  Sue Thomson's Ashgate Inish Biggle becomes his sire, Ch Ashgate Sinclair's 25th UK CC winner.  Inish Biggle was bred by Ms Wright from Ashgate Whalsay at Keallsay, who descends from Sinclair through his daughter, UK/Ir.Ch Kyntilly Highland Wisdom at Ashgate.  His litter brother, Ashgate Ben Earb took his French title on the same day.  Reserve was Mrs C K Bonas' Tasman Time Marches On, homebred by Ch Barwest Bee-Having ex Tasman Hopefull.  The first Ashgate bitch Champion was Tasman Elation of Ashgate.

The bitches saw the second new Champion of the year crowned.  Burneze Proudly Presents took two CCs late in 2002 and two reserves so far this year.  She becomes the 5th Champion for Marie and Ann Burns.  Her litter brother is Ch Chatter Box so is the second Champion for her dam, Ch Lakamoni Imperial Lady at Burneze, who is by the first Burneze Champion, Lakamoni Knight Imperial at B.  Reserve was a first for Douglas Berry's Incheril Firedancer, whose litter brother, Firecracker took a reserve last year.  They are by Hopecharm Full Of Fire ex Incheril Juanita.

BP was Audrey Millen's Birbrinda Morning Star by Sarmac at her last show as a pup.

1st, 2nd and 3rd prize winners

 

Dog classes

Minor Puppy

1. Inverglen Ringmaster (Birkfell Sparkle by Inverglen ex Inverglen Katrina)

2. Philabeg Stitch In Time (Tasman Time Marches On ex

 

Puppy

No entries

 

Junior

1. Inverglen Celtic Raider (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Inverglen Springtime)

2. Davot Chivalrous Chap (Ch Charosmack Clog Dancer ex Palubriken Chime Of Freedom via Davot)

2. Carshairn Poitt Dhub (Ch Charosmack Clog Dancer

 

Post Graduate

1. Tasman Time Marches On (Ch Barwest Bee-Having ex Tasman Miss Hopefull)

2. Sarmani Simply Sparkling of Banbalachan (Ch Haweswalton Troubadour ex

 

Limit

1. Ashgate Inish Biggle (Ch Ashgate Sinclair ex Ashgate Whalsay at K)

2. Kimgarwyn Apollo (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Kimgarwyn Lucky Charm)

3. Vallange Highland Jack (Ch Vallange Conquistador ex Ch Vallange Starlet)

 

Open

1. Ashgate St Andrew (Ch Ashgate Sinclair ex Ch Ashgate Sassy)

2. Ch Lindenka Brannigan (Ch Krisma Streetwise ex Lindenka Zippitydoodah)

3. Hopecharm Willie Makeit for Karamynd (Ch Rotella The Fezzant Plucka ex Rotella Luvyootoo Hopecharm)

 

Bitch classes

Minor Puppy

1. Winoski Whiter Shade Of Pale (Inverglen Brigadier ex

 

Puppy

1.Birbrinda Morning Star by Sarmac (Sarmac This Is My Moment ex Birbrinda Buffettiere)

2. Ashgate Mary (Ch Ashgate Sinclair ex Ch Ashgate Spey)

3. Maxula Manhatten Transfer to Barwest (Incheril Firecracker ex Barwest Bee-Brite to Tynalt)

 

Junior

1. Lasara Lookat Me (Ch Krisma Streetwise ex Ch Lasara Love Me Too)

2. Lynnsto Late Night Special

3. Amethyst Girl Of Moll

 

Post Graduate

1. Comdale Classic (Ch Ariostea Pilgrim to Ashgate ex Comdale Grand Cassatta)

2. Earlsdale Scarlet Ribbons (Ch Ashgate Sinclair ex Rotella Incognito at Earlsdale)

3. Whynncraege Bewitched

 

Limit

1. Incheril Firedancer (Hopecharm Full Of Fire ex Incheril Juanita)

2. Roscafin Arrena of Lynnsto (Ch Ashgate Sinclair ex Ashgate Lunna of Roscafin)

3. Incheril Ariadne among Karensbrae (Incheril Rodin ex Incheril Pinwinnie Royale)

 

Open

1. Burneze Proudly Presents (Ch Bournehaven Birthday Guy ex Ch Lakamoni Imperial Lady at Burneze)

2. Comdale Grand Cassatta (Ch Ashgate Sinclair ex Compach Lass of Comdale)

3. Barwest Bedtime Story (Ch Krisma Streetwise ex Barwest By Moonlight)